JOLLY TUR FARKIYLA Karadeniz Turları

JOLLY TUR FARKIYLA Karadeniz Turları

1.GÜN(GECE YOLCULUĞA)
19.00 Beylikdüzü Shell İstasyonu (MarmaraPark Karşısı)
21.00 Merter Metro İstasyonu yanı (İSPARK Otoparkı)
22.00 BJK Yıldız Camii Önü 
23.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı 
23.15 Kartal Yemek Center 
23.30 Çayırova Mc Donald’s 
00.15 İzmit Asya Otel karşısından katılacak misafirlerimizle, Gerede, Tosya, Çerkeş üzerinden Jolly Tur ikramları eşliğinde Amasya’ya hareket.

2.GÜNAMASYA – HAZERANLAR KONAĞI-MUMYALAR MÜZESİ- FERHAT İLE ŞİRİN- YALI BOYU- ŞEHZADELER PARKI- YEŞİLIRMAK- İKİNCİ BEYAZİD KÜLLİYESİ – ŞEBİNKARAHİSAR – TAMZARA - KUMBET
Sabah erken saatlerde alacağımız Kahvaltının ardından Şehzadeler şehri olarak bilinen Amasya’ya girerken elmasıyla meşhur bu şehrimizde elmadan yapılmış ürünler ve organik gıdalar alabileceğimiz bir alışveriş molası veriyoruz.. Gecesi de gündüzü de birbirinden güzel bu şehirde ilk olarak Dünyanın en büyük mumya müzesi olan Amasya Arkeoloji müzesini ziyaret ediyoruz. Arkeoloji , etnografya, fosil ve mumyalar bölümlerini gezdikten sonra Amasya da şehzadelik yapmış ve Osmanlıya padişah olmuş Sultanlarımızdan Sultan İkinci Beyazid külliyesini ziyaret edİyoruz. Külliye içerisinde paratoner olarak kullanılmış çınar ağaçlarını, o dönemde payitaht İstanbulu merak eden ama gidemeyen Amasyalılar için İstanbul siluetinin çizildiği tarihi şadırvanı , kapı girişlerindeki denge sütünlarını ve camiinin içini gördükten sonra yeşil ırmak kıyısına iniyoruz. Yeşilırmak Sivastan doğarak samsunun Çarşamba ilçesinde denize dökülene kadar geçtiği tüm bölgelere hayat verir. Amasya, yeşilırmağın iki yakasına yerleşmiş bir şehirdir. Osmanlı döneminden kalma 18. Ve 19. Yy konaklarının Yeşilırmak boyunca sıra sıra inci tanesi gibi dizilip yalı olarak adlandırıldığını , İran Kökenli Pontus krallarının mezarlarının Harşena dağına oyularak tapınak görüntüsü aldığını, Ferhat ve Şirin efsanesiyle hafızalara neden unutulmaz biçimde kazındığı ve Şehzadeler parkındaki Padişah büstleriyle tarihsel bağını koparmadığını göreceğimiz bir görsel şölenle sizleri kendisine hayran bırakacaktır. Şehzadeler parkında yapacağımız yürüyüş sonrasında Roma dönemi kemerleri üzerine oturtulmuş Alçak köprüden geçerek Hazeranlar konağına ulaşıp Osmanlı dönemi yaşantısını daha iyi anlayabileceğiz. Amasya gezimizin ardından Erbaa Reşadiye güzergahından eski ismiyle Şark-i Karahisar bugünkü ismi ile Şebinkarahisardan geçerek eski Ermeni yerleşimi olan ve adını bir halk oyununa da veren Tamzara ‘ya ulaşıyoruz. Bu güzel ve doğal dokunun içerisinde vereceğimiz serbest zamanda adına defileler de düzenlenen Tamzara dokumalarını yakından görüp alışveriş imkanı buluyor Dilek Çeşmesinde dileklerimizi diliyor, akıl suyundan içerek serinliyoruz. Tamzara gezimizin ardından 2200 mt rakıma sahip olan Eğribel geçidinden geçerek muhteşem doğasıyla herkesi büyüleyen Kümbet Yaylasına çıkıyoruz. Yeşilin her tonunun görülebildiği ve hayallerinizdeki Karadenizi yaşamanızı sağlayacak Kümbet yaylasında konaklıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.GÜNGİRESUN – KUZALAN TABİAT PARKI – GİRESUN KALESİ – ORDU BOZTEPE - 
Otelimizde aldığımız kahvaltının ardından Giresun’a hareket ediyoruz. Yol üzerinde bölgenin en güzel şelalelerinden biri olan ve bugün Kuzalan Tabiat Parkı sınırları içerisinde olan Kuzalan Şelalesini görüyoruz. Burada vereceğimiz fotoğraf molasının ardından Dereli istikametinden Giresun’a varıyoruz. Yunan Mitolojisinde Altın Postun aranışı efsanesinde de bahsi geçen Doğu Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası panaromik olarak gördükten sonra Giresun kalesine çıkıyor ve Giresun’u tepeden görebileceğimiz bir noktada çaylarımızı kahvelerimizi yudumladıktan sonra Ordu Boztepe gezimizi gerçekleştirmek üzere yola çıkıyoruz. Sosyo kültürel yaşam olarak Karadeniz’in en gelişmiş şehirlerinden birisi olarak adlandırılan Orduda Otobüsümüzle Boztepe’ye çıkıyoruz. Şarkılara konu olan bu manzaranın doyumsuz güzelliğinde Karadeniz’in en görkemli manzarası eşliğinde serbest zaman veriyoruz. Dileyen misafirlerimiz Boztepe’ye teleferikle çıkma imkânına sahiptirler. Bu konuda rehberimizden bilgi alabileceklerdir. Boztepe gezimizin ardından Yolumuz üzerinde Bölgenin geçim kaynağının önemli bir bölümünü oluşturan, dünyanın en kaliteli fındığı olarak kabul edilen ve antik çağ yazarlarının kaynaklarında ‘’orduları ayakta tutan Kerasus Yemişi’’ olarak adlandırılan Fındık alışverişi yapabileceğimiz uygun bir noktada mola veriyoruz. Alışveriş molamızın ardından Fatsa da bulunan otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama Otelimizde. 

4.GÜNSAMSUN - GÖĞCELİ CAMİİ – BANDIRMA VAPURU - İLK ADIM ANITI
Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Samsun’a doğru yola çıkıyoruz. Samsun’un Çarşamba ilçesinde Selçuklular döneminden kalma halk arasında çivisiz camii olarak da bilinen Göğceli camiini görüyoruz. Göğceli camii gezisi sonrasında Samsuna ulaşıyoruz. Samsun’a ulaştığımız zaman 19 Mayıs 1919 da Atatürk’ün Bandırma Vapurundan 18 Silah Arkadaşıyla inerek Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ilk genelgeyi okuduğu yer olan bu anlamlı şehirde Gazi müzesini, Heinrich Krippel tarafından yapılmış ve dönemi ityibariyle denge bakımından dünyada 2. Sırada yer aldığı söylenen Atatürk Anıtını, İlk Adım Anıtını ve Bandırma Vapurunu gezip öğle yemeklerimizi yedikten sonra İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz. İstanbul’a ulaştığımızda siz değerli misafirlerimizi aldığımız noktalara bırakarak bir dahaki Jolly Tur organizasyonumuzda buluşmak üzere üzülerek veda ediyoruz.

Konu Başlığınız

Telefon Numaranız

Görüşlerinizi yazınız